Milyen épületek voltak, milyen szervezetek működtek a Vasút utcai - Állomás téri átépítés alatt álló területen?
Az Egervin felszámolásával (1990-es évek) a borkombinát Állomás téri telephelye is lassan az enyészeté lett. Az üres raktárépületek és pincehelyiségek sokáig álltak még, aztán fokozatosan lebontották őket és évekig maradt a füves, cserjés betontörmelékkel teli terület. Egészen mostanáig. Ha igazak a hírek, akkor az egyik élelmiszer áruházlánc nyit itt egy több mint 1000 m2 hasznos alapterületű bevásárló központot. Kellett már a változás, kíváncsian várjuk a 2026 közepére ígért átadást.
Addig is kutakodjunk egy kicsit, mi minden volt ezen a Szeszfőzde -. Deák Ferenc – Vasút utcák által közrefogott területen.
Az eredetileg üres, beépítetlen, kaszálónak használt tér a vasút megérkezésével nyert új értelmet. Az Eger – Füzesabony szakaszt 1872. november 3-án adták át a nyilvános forgalomnak. Addigra megépült az indóház (vasútállomás fogadó épülete) és néhány raktár. A továbbiakról leginkább a Szeszfőzde utca elnevezés mond a legtöbbet, hiszen nem sokkal később itt létesült a központi szövetkezeti szeszfőzde – amiről a területet északról határoló Szeszfőzde utca is “árulkodik”. A vasúti és közúti szállítás összekapcsolása fontos indok volt az üzem telepítésénél. A keleti, vasút felőli oldalt alápincézték. Ezt a mostani építkezésnél is lehet – még – látni. Itt egy iparvágány futott be az állomásról a telek oldalához. Ma itt lehet az Állomás térről a Raktár utcára átbiciklizni, illetve sétálni.
A második világháború után a terület nagy része maradt a “szeszfőzés” birodalma, illetve az időközben létrejött és különböző elnevezések alatt futó borkombinát telephelye (benne mintabolttal), üdítőitalok (pl. Márka) palackozója lett.
A mai Deák Ferenc utca (akkori Lenin út) felőli oldalon más cégek is nyertek elhelyezést. Így egy ideig itt volt a MÁVAUT székhelye, irodaháza, később pedig, a rendszerváltásnál a Grafotip költözött be ebbe az épületbe, amihez egy hosszú irodasor is tartozott.
Sajnos, a terület ikonikus trafikjáról, Kozma bácsi – majd néni – kis bódéjáról, ami a MÁVAUT-os épület előtt állt, nem találtam képet, pedig sokáig ez is elmaradhatatlan része volt életünknek, a maga újságjaival, apró mütyürjeivel, rágókkal, csokikkal, műanyag katonákkal, no meg dohánytermékekkel, stb.
https://opac3.summajatirom.hu/hu/record/-/record/VID-2546
Ennek a 2000-es TV Eger híradós anyagnak az elején mindössze 4 másodpercig láthatjuk kívülről a Grafotip székházat (az 1949-es képhez képest közben egy földszintes lépcsőház épült elé), mellette jobbra, egy kicsit “belóg a képbe” a trafik bal oldala is.
A Grafotip székháza a 2011-es Google Térkép nézeten még látható, azonban ezután már hűlt helyét találjuk csak a későbbi felvételeken.
Bárkinek bármilyen kiegészíteni valója van, ne tartsa magában. Pláne, ha lenne egy Kozma bácsi trafik fotó!
Turay Zoltán
Képgalériánkban az egykori állapotokat láthatjuk az 1950-60-as évekből származó fotókon, illetve a mai 2025. áprilisi „üres” területet vehetjük szemügyre több szögből. Az új fotókat Turay Zoltán készítette.