"Közösségek új tere a könyvtárban – Makerspace"

„Közösségek új tere a könyvtárban – Makerspace” címmel jelent meg tanulmánya igazgatási igazgatóhelyettesünknek, Vas Gábor Tamásnak a XIV. Országos Taní-tani konferencia tanulmánykötetében.

Az írás a Makerspace mozgalommal foglalkozik, amely az infokommunikációs eszközök robbanásszerű fejlődés és a kulturális paradigmaváltás által jelentkező új igényekre kíván választ adni. A foglalkozások  innovatív eszközök segítségével kreatív módon fejlesztik  kooperatív és a kognitív kompetenciákat, melyek egyik lehetséges helyszíne a könyvtár.
A bibliotékák –  ahogy a Bródy Sándor Könyvtár –  is  mindig nyitottak voltak a technológiai változásokra és társadalmi szerepvállalásuk is kiemelkedő. A makerspace ezt a folyamatot igyekszik biztosítani.

A tanulmányban olvashatunk a mozgalom hazai törekvéseiről és intézményi lehetőségekről, nehézségekről. Gábor külön említést tesz könyvtárunk nagyszerű kezdeményezéseiről, így a 3D nyomtatás lehetőségéről: „az otthon megtervezett 3 dimenziós modelleket a Bródy felhasználói a könyvtár 3D nyomtatóján nyomtathatják ki.”

A szerző kiemelten foglalkozik az alkotási folyamathoz szükséges térrel, hiszen ez a makerspace mozgalom egyik alapja. Részletesen olvashatunk az alkotási folyamatról és az alkotói közegről, majd részletesen taglalja azokat a technológiákat, amelyek gyakorlati tapasztalatai alapján a legkönnyebben adaptálhatóak könyvtári környezetben.

A teljes tanulmány ITT olvasható