Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny

Ebben a tanévben is könyvtárunk ad otthont a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny országos írásbeli fordulójának.
2024. február 26-án, hétfőn 10 órától könyvtárunk Bródy Szalonjában oldják meg a diákok a központi feladatokat.

Heves megyéből 7 iskola 14 tanulója jutott be a következő iskolákból: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyak. Ált. Isk., Gimnázium, Alapfokú Műv. Isk. és Technikum, HVSZC Sárvári Kálmán Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, HVSZC Kossuth Zsuzsanna Technikum, Szakképző Iskola, Kollégium és Könyvtár, HVSZC Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Hatvani Szent István Sportiskolai Általános Iskola, Gyöngyösi Felsővárosi Általános Iskola és Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium.

A versenyt a Könyvtárostanárok Egyesülete és az Országos Széchényi Könyvtár szervezi a Nemzeti Tehetségprogram és a Bookline támogatásával.

A Bod Péterről, a 18. század kiemelkedő könyvtárosáról elnevezett verseny komplex tehetséggondozó verseny a 7–10. évfolyamos tanulók számára. Az 1993-ban indult verseny hazánk első és egyetlen, az információk és a könyvtárak használatára építő megmérettetés. Egyszerre vannak benne jelen a hagyományos és a modern eszközök, a logikus és a kreatív gondolkodás.

A verseny tartalma
A verseny során a diákoknak az információ, a dokumentumok és a könyvtárak használatát igénylő feladatokat kell megoldaniuk – vagyis nem könyvtáros, hanem könyvtárhasználati, információhasználati versenyen vesznek részt. A versenyzőknek megadott témában kell nyomtatott és internetes forrásokból információkat keresniük, azokat meg kell érteniük és azokat a feladatok megoldásához fel kell használniuk. A felhasznált információk forrására pedig etikusan hivatkozniuk kell.

Hogyan lehet felkészülni, ha nem a megtanult információk számítanak?
A Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Versenyre az iskolai könyvtáros, ideális esetben kifejezetten könyvtárostanár készíti fel a diákokat. Azoknak az iskoláknak a tanulói, ahol van működő iskolai könyvtár és azt a könyvtár és a pedagógia területén is szakképzett könyvtárostanár vezeti, a versenyen és az életben is előnnyel indulnak, hiszen a versenyen mért tudás az élet minden területén hozzájárul a sikerhez.

A versenyre készülés során a diákok a könyvtárostanárral közösen áttekintik, hogy a témában milyen információforrásokat érdemes használni a könyvtárban. Pl.: mi szól a témáról, milyen kötetek vannak a fenntartható fejlődésről? Melyik tudományterület hogyan kapcsolódik hozzá? Mi elavult forrás, mi milyen célra használható? Emellett természetesen az internetes információkkal is foglalkoznak. Pl.: hol és hogyan találnak az interneten használható oldalakat, adatbázisokat? Mindezeket folyamatosan meg is vitatják. Megoldják és megbeszélik a korábbi évek feladatait. Vajon az ezévi témában azok milyen feladat formájában jelenhetnek meg? Meglátogatnak több könyvtárat, és természetesen még gyakrabban látogatják az iskolai könyvtárat.

A könyvtárban mindenről lehet kutatni
A versenyen ebben az évben a fenntartható fejlődés a téma. De volt már a verseny témája a világűr, Dánia, az olimpiák és Mátyás király is.

A fenntartható fejlődéssel, környezetünkkel kapcsolatban nemcsak az állatos könyvekre kell gondolni. A könyvtárakban találhatunk a témában regényeket, lexikonokat, gyerekeknek és felnőtteknek szóló praktikus tanácsokat, tudományos elemzéseket biológiai, gazdasági szakemberektől. Olvashatunk helyi, országos és nemzetközi problémákról, ügyekről, lehetőségekről. És ha ez nem lenne elegendő az interneten is kutakodhatunk. A versenyző gyerekek ezt fogják tenni! Eközben jó és biztonságos helyen lesznek, számos új információval, nézőponttal fognak találkozni, sokat fognak olvasni és gondolkodni. Sok mindennel gazdagodnak, ezt a könyvtárak és könyvtárosaik nyújtják nekik.