Hétfő: 13-18
Kedd-péntek: 10-18
Szombat: 10-16

Az egri Más Klub története

 “ZENEI KLUB. Pénteken este 6 órától [1989. március 11.] MÁS címmel alternatív zenei klub indul Egerben, az Ifjúsági Házban. Az ismerkedés mellett a Toy Dolls együttes videóját is megnézhetik az érdeklődő fiatalok.” – Ezzel a szöveggel jelenet meg a Népújság 1989. március 9. számában a MÁS első klubfoglalkozására való felhívás. 

Az Ifi Házban (mai Kepes Központ) 6 éven át működött a klub, amikor is 1995. szeptember 8-án megnyílik az új Más-klub Egerben, a Széchenyi utca 57-ben, a Vitkovics-ház szomszédságában, a föld alatt. Többéves előkészítő munka eredményeként a város önkormányzata ingyen rendelkezésre bocsátott egy üresen álló, 370 nm-es pincerendszert, sőt vállalta a közművesítés és az átalakítások költségeit. A technikai felszerelések jó részét a Soros Alapítvány támogatásából vásárolták meg, a programokhoz szükséges pénz java részét is tőlük kapták a kezdeti időkben. Az Egri Alternatív Kulturális Egyesület azt a feladatot tűzte maga elé, hogy olyan (szub)kultúr- centrumot működtet,ahol a fiatalok a szórakozási lehetőségeken is túl oktatási programokban vehetnek részt, s ahol az eluralkodó negatív jelenségekre választ találhatnak.

Forrás: Heves Megyei Hírlap 1995. szeptember 1.: Egri alternatívok a föld alatt

Forrás: Heves Megyei Hírlap 1995. szeptember 8.: Ma nyílik a MÁS-klub

A helyismereti portálunkon látható 1999-es videóban harmadjára nyerték el az év klubja díjat, és emelett számos elismerést tudhattak magukénak addig is és a későbbiekben is.

1999-es interjú Juhász Mihállyal, a summajatirom.hu oldalon.

A MÁS Klub (2002-től Egal Klub) 16 éves működése alatt számos olyan kaput nyitott meg az odalátogatók számára, amely sehol máshol nem volt elérhető ennyire nyitott, komplex, sokszínű formában. A programok változatossága több generáció képviselőit is megszólította, számos jótékonysági rendezvényt is befogadtak, szerveztek. A helyi zenekaroknak lehetőséget biztosítottak a bemutatkozásra, és nem csak a zenészek, hanem a képzőművészetben alkotók is kiállítóteret kaphattak. Hogy csak néhányat említsünk az évek során megszámlálhatatlanul sok fellépő közül: Balaton, Quimby, Kispál és a Borz, Tankcsapda, Hiperkarma, bëlga, Pál Utcai Fiúk, Heaven Street Seven, Kimnowak, Másfél, Korai Öröm, Alvin és a Mókusok, Junkies, Macskanadrág, Prosectura, Hétköznapi Csalódások, Dj Palotai, Kerekes Band, Polly is Dead, Gajdos, Pótkerék, Ápolók, Social Free Face, Virus …a lista végeláthatatlan.

Egy 1997-es szórólapon olvasható a klub összefoglaló filozófiája arról, miként is csinálták ők és látható, hogy mennyire szerteágazó volt a programkínálatuk: 

“A szervezők jó előre leszögezték: a szórakoztatóipari rablógazdálkodást kerülve és erőszak- mentes területként kívánják – a kulturális sokszínűség jegyében – a klubot működtetni. Programjaik széles skálán mozognak: koncertek (népzene, alterock, blues…) színházi produkciók, kiállítások, különböző fórumok (pl. drog- és AIDS prevenciós programsorozatok), költői estek, előadások, alternatív diszkók, fesztiválok (Fegyvertelen Erők Napja, Kelet-Európai Napok, Tolerancia Napok, AIDS elleni világnap), környezetvédők ifjúsági köre, filmvetítések, roma- és főiskolás rendezvények.”

Forrás: 1997. szeptember: Más-klub – Eger

A rendkívül sikeres klub 2011. szeptember 22-én zárt be végleg, de az emléke máig sokakban élénken él.

Forrás: Heves Megyei Hírlap 2011. szeptember 22.: Tizenhat év után szűnik meg az egri EGAL Klub

A klub történetét feldolgozó képes könyv kölcsönözhető Központi Könyvtárunkban. 

Bródy Sándor Könyvtár
Megszakítás